ثبت تصاویر و فضای رنگی

ثبت تصویر (دستیابی به تصویر) فرآیند به دست آوردن یک تصویر دیجیتالی از یک سنسور بینایی، مانند دوربین هست. این معمولاً مستلزم یک رابط سخت افزاری است که به عنوان یک قابگیر شناخته می شود، و تنها فریم های ویدیویی را ضبط می کند. مقادیر آنالوگ را به دیجیتال تبدیل و نتیجه را به حافظه رایانه منتقل می کند.

ثبت تصویر شامل عملیاتی بدین شرح است؛ ثبت اولین تصویر دارای یک شئ (Object) از طریق اولین واحد تصویربرداری. دریافت و پردازش اولین تصویر از طریق واحد پردازش برای تولید سیگنال داده؛ انتقال سیگنال فرمان به واحد دوم عکسبرداری از طریق پردازش.

ثبت تصاویر در OpenCV

از cv2 استفاده کنید. ()VideoCapture برای بدست آوردن یک شئ فیلمبرداری (Video Capture Object) برای دوربین.
.

فضای رنگ

فضاهای مختلف رنگی به این دلیل وجود دارند که اطلاعات رنگی را به روشی ارائه میدهند که برخی محاسبات را راحت تر می کند و راهی برای شناسایی رنگ ها ایجاد میکند که بصری تر است. به عنوان مثال، فضای رنگی RGB یک رنگ را به عنوان درصد رنگ های قرمز، سبز و آبی با هم مخلوط می کند. سایر مدل های رنگی، رنگ ها را با توجه به رنگ آنها (سایه رنگ)، اشباع (مقدار خاکستری یا رنگ خالص) و درخشندگی (شدت یا روشنایی کلی) توصیف می کنند.

فضای رنگی RGB تصاویر را به عنوان یک آرایه عددی m-by-n-by-3 نشان می دهد که عناصر آن مقادیر شدت کانالهای رنگی قرمز، سبز و آبی را مشخص می کنند. دامنه مقادیر عددی به نوع داده تصویر بستگی دارد.

برای آرایه های تکی یا دوتایی، مقادیر RGB در رنج [۰ ، ۱] است.

برای آرایه های uint8، مقادیر RGB در رنج [۰ ، ۲۵۵] است.

برای آرایه های uint16، مقادیر RGB در رنج [۰ ، ۶۵۵۳۵] است.

فضای رنگی HSV یا (Hue, Saturation, Value) با چگونگی تجربه رنگ افراد با فضای رنگ RGB مطابقت دارد. به عنوان مثال، این فضای رنگی اغلب توسط افرادی استفاده می شود که رنگ هایی مانند رنگ یا جوهر را از یک چرخ رنگ یا پالت انتخاب می کنند.

تبدیل یا تغییر فضای رنگ ترجمه ای از نمایش رنگ از یک مبنا به مبنای دیگر است. این امر معمولاً در چارچوب تبدیل تصویری است که در یک فضای رنگی به فضای رنگی دیگر نشان داده می شود و هدف این است که تصویر ترجمه شده تا حد امکان شبیه به تصویر اصلی باشد.

.

image capture

.

در OpenCV، بیش از ۱۵۰ روش تبدیل فضای رنگ وجود دارد. برای تبدیل رنگ، از تابع (cv2.cvtColor (input, image, flag استفاده می کنیم که در آن flag، نوع تبدیل را تعیین می کند. برای BGR →Gray، از پرچم cv2.COLOR_BGR2GRAY و برای BGR → HSV، از پرچم cv2.COLOR_BGR2HSV استفاده میکنیم. برای دریافت پرچم های دیگر، فقط دستورات زیر را در پایتون خود اجرا کنید؛

 

.

import cv2
flags = [i for i in dir(cv2) if i.startswith('COLOR_')]
print flags

 

 

 

 

 

 

 

 

پکیج پردازش تصویر

  • پکیج

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *