تحلیل پیشگویانه

0
60
04 اسفند 1398
0
60
04 اسفند 1398

تحلیل پیشگویانه (Predictive Analysis)

تعریف

تحلیل پیشگویانه، نوعی تحلیل پیشرفته است که از آمار و مدل سازی برای پیش بینی فعالیت، رفتار و روند،  بر اساس داده های فعلی و تاریخی استفاده می­کند. روش ها و تکنیک های مورد استفاده برای انجام تحلیل پیشگویانه به طور کلی می توانند به تکنیک های رگرسیون و یادگیری ماشین طبقه بندی شوند. از انواع تکنیک های یادگیری ماشین میتوان به شبکه عصبی (Neural networks)، پرسپترون چند لایه Multilayer perceptron) MLP)، ماشین های بردار پشتیبان Support vector machines) SVM) و نزدیکترین همسایه nearest neighbour algorithm) KNN) اشاره کرد.

تاریخچه

منشأ تحلیل پیشگویانه در دهه 1940 است، هنگامی که دولت ها شروع به استفاده از اولین مدل های محاسباتی و رایانه­های اولیه کردند. با استفاده از برنامه نویسی غیرخطی و تحلیل در زمان واقعی، تحلیل داده ها و تحلیل تجربی به جریانی اصلی تبدیل شدند و در دسترس همه سازمان ها قرار گرفتند و آن­ها برای افزایش سود و بهبود مزیت رقابتی خودشان، استفاده از تحلیل پیشگویانه را آغاز کردند. با ظهور فن آوری های big data ، وارد دوره جدیدی از تحلیل پیشگویانه شده ایم که داده ها (تحلیل­ها) برای سازمان ها، افراد و دولت ها شخصی سازی و دموکراتیک سازی شده­اند. اینفوگرافیک زیر شرحی مختصر در رابطه با تاریخچه تحلیل پیشگویانه است.

فرآیند تحلیل پیشگویانه

  • تعریف پروژه (Define project)

در این فرآیند نتایج پروژه، قابل تحویل بودن آن و اهداف تجاری تعیین می­شوند. همچنین مجموعه داده هایی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرند، نیز مشخص می­شود.

  • جمع آوری داده ها (Data collection)

داده کاوی داده ها را ازمنابع مختلفی آماده میکند تا نمای کاملی از داده ها را ارئه دهد.

  • تجزیه و تحلیل داده ها (Data analysis)

تجزیه و تحلیل داده ها فرایند بازرسی (inspecting)، تمیز کردن (cleaning) و مدل سازی داده ها (modelling data) با هدف کشف اطلاعات مفید و نتیجه گیری را انجام می­دهد.

  • آمار (Statistics)

تجزیه و تحلیل آماری (Statistical Analysis) اعتبارسنجی مفروضات، فرضیات و آزمایش آنها را با استفاده از مدلهای آماری استاندارد انجام می دهد.

  • مدل سازی (Modelling)

مدل سازی پیشگویانه (Predictive modelling) امکان ایجاد خودکار مدل های پیشگویانه دقیق در مورد آینده را فراهم می کند. همچنین با ارزیابی چند مدلی (multi-modal evaluation) چندین گزینه برای انتخاب بهترین راه حل وجود دارد.

  • استقرار (Deployment)

استقرار مدل پیشگویانه با خودکار سازی تصمیمات بر اساس مدل سازی، امکان استفاده از نتایج تحلیلی را در فرایند تصمیم گیری روزمره برای به دست آوردن نتایج، گزارش ها و خروجی فراهم می کند.

  • نظارت بر مدل (Model monitoring)

مدل ها به منظور بررسی عملکردشان، مدیریت و نظارت می شوند تا از نتایج مورد انتظار اطمینان حاصل شود.

کاربردها

بازاریابی آنلاین (Online marketing) حوزه ای است که در آن تحلیل پیشگویانه تأثیر قابل توجهی در تجارت داشته است. خرده فروشان، ارائه دهندگان خدمات بازاریابی و سازمانهای دیگر از ابزارهای تحلیل پیشگویانه برای شناسایی روند و تاریخ مرور بازدید کننده وب سایت برای شخصی سازی تبلیغات استفاده می کنند. خرده فروشان همچنین از آنالیز مشتری استفاده می کنند تا تصمیمات آگاهانه تری در مورد انواع کالاهایی که باید روی آن­ها سرمایه گذاری کنند، بگیرند.

با توسعه اینترنت اشیاء(IoT)، تولید کنندگان، حسگرها را به ماشین آلات موجود در کارخانه و محصولات مکاترونیکی مانند خودروها وصل می کنند و از داده های سنسورها برای پیشگویی زمان انجام تعمیر و نگهداری، به منظور جلوگیری از بروز مشکلات استفاده می کنند.

IoT همچنین کاربردهای تحلیل پیشگویانه مشابهی را برای نظارت بر خطوط لوله نفت و گاز، حفاری، آسیابادی و سایر تاسیسات صنعتی IoT امکان پذیر می کند. پیش بینی وضعیت آب و هوای محلی برای کشاورزان که تا حدودی براساس داده های جمع آوری شده از ایستگاه های هواشناسی نصب شده در مزارع مجهز به سنسور است، یکی دیگر از برنامه های مدل سازی پیش بینی IoT محور است.

مشاغل از تحلیل پیشگویانه می­توانند در شناسایی بازارهای اولیه، کنترل و کاهش خطرات، برجسته کردن مناطق برای درآمد جدید، حفظ مشتریان ارزشمند، ارائه محصولات و خدمات سفارشی، کنترل کیفیت و … استفاده کنند.

از دیگر کاربردهای تحلیل پیش­بینی میتوان به مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، محافظت از کودک، سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری بالینی، تشخیص تقلب (Fraud detection ) و … اشاره کرد.

امیدوارم از این مطلب، لذّت برده باشید.

اشتراک گزاری:

salehi

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

نماد های اعتماد

هوش مصنوعی ایران به استناد نماد های زیر ، دارای مجوز رسمی از مراجع زیر در جمهوری اسلامی ایران می باشد !

تمامی حقوق برای هوش مصنوعی ایران محفوظ است | طراحی شده با