0
09922334435

هوش مصنوعی در کارخانه

طبق اظهارات اندرو ان جی، یکی از بنیان گذاران Google Brain و Coursera، استفاده از هوش مصنوعی در صنعت، کنترل کیفیت، کوتاه شدن زمان طراحی و کاهش تولید ضایعات را به همراه خواهد داشت. او به درستی به این امر اشاره کرده زیرا که چند سالی است که هوش مصنوعی باعث دگرگونی صنعت در حوزه های مختلفی شده است. در این مقاله می خواهیم به بررسی ۷ مورد از کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع بپردازیم.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت

کنترل کیفیت با استفاده از هوش مصنوعی

نقص های بسیار کوچک که در محصولات تولید شده وجود دارند، به چشم نمی آیند و معمولا از قلم می افتند زیرا هرچقدر هم که بازرس کنترل کیفیت مجرب باشد، چنین نقص هایی با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیستند. برای رفع این مشکل می توان از کامپیوتر هایی استفاده کرد که مجهز به دوربین هایی هستند که با استفاده از هوش مصنوعی می تواند حتی کوچکترین عیوب را در محصولات شناسایی کند. فناوری ماشین ویژن به ماشین های این قدرت را می دهد تا بتوانند “ببینند” و با استفاده از این توانایی با دیدن محصولات موجود در خط تولید متوجه عیوب موجود در آن ها شوند. با استفاده از این کاربرد هوش مصنوعی در خط تولید می توان تا حد زیادی از کیفیت محصولات تولیدی اطمینان کسب کرد.

پیشبینی حالت های شکست توسط هوش مصنوعی

کارشناسان معمولا با توجه به محصولات و فرآیندها به نتیجه گیری هایی می رسند که گاهی ممکن است درست نباشد و با شکست در پیش بینی هایشان مواجه شوند. به همین دلیل بسیاری از محصولات تولید شده ممکن است به روش های مختلف با شکست رو به رو شوند. حتی پس از تولید یک محصول و فروش آن ممکن است در اولین استفاده خراب شود و تولید آن با شکست مواجه شود. معمولا روش هایی که در صنعت برای کنترل و بازرسی تولیدات و عیوب آن ها استفاده می شوند تا حدی پیش داورانه می باشد و ممکن است با آن چه که در واقعیت وجود دارد متفاوت باشد. به کمک هوش مصنوعی می توان از داده ها و اطلاعات بسیاری که درباره آزمایش محصولات و نحوه ارائه آن ها وجود دارد، بخش هایی که در خط تولید نیاز به آزمایش و بررسی بیشتری دارند را شناسایی کرد.

پیش بینی زمان مورد نیاز برای تعمیرات

با استفاده از هوش مصنوعی کارخانه های فعال در صنایع مختلف می توانند با دقت بالایی پیش بینی کنند که هر کدام از ماشین های خط تولید چه زمانی به تعمیرات نیاز خواهند داشت. با استفاده از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی می تواند به پیش بینی زمان تعمیر ماشین ها پرداخته و بدین ترتیب از خرابی های بدون برنامه ای که بر روند تولید محصولات تاثیر گذار خواهد بود جلوگیری کند. فن آوری هایی مانند سنسورها و آنالیزهای پیشرفته که در تجهیزات تولیدی به کار می روند، با توجه به هشدار ها به پیش بینی زمان مورد نیاز برای تعمیرات می پردازند.

کاربرد هوش مصنوعی در روند تولید

طراحی تولیدی

طراحی تولیدی فرآیندی است که در آن با استفاده از یک نرم افزار شماری از خروجی های دارای مشخصات و طراحی خاصی تولید می شوند. طراحان و مهندس ها با وارد کردن اهداف مورد نظر برای طراحی و پارامترهایی مانند مواد اولیه، روش های تولید و محدودیت های هزینه ای در نرم افزار طراحی مورد نظر، به گزینه هایی برای طراحی می رسند. هوش مصنوعی در این زمینه نیز کاربرد دارد. هوش مصنوعی با استفاده از تکنیک های یادگیری ماشین، قادر است از نمونه های اشتباه و درست که مکررا تولید شده اند، برای آموزش استفاده کند و به طراحی نمونه ها بپردازد.

تاثیرات محیطی

می دانیم که روند تولید محصولات در صنایع مختلف باعث آسیب رسیدن به محیط زیست در حجم های مختلف می شود. به خصوص در تهیه مواد اولیه و استخراج آن ها آسیب های جبران ناپذیری به منابع طبیعی و محیط زیست وارد می شود. برخی از فعالان محیط زیستی معتقدند که هوش مصنوعی می تواند راهکاری برای تغییر روند تولید و کاهش تاثیرات مخرب صنعت بر روی محیط زیست باشد. هوش مصنوعی می توانند به تولید و توسعه مواد اولیه سازگار با محیط زیست کمک کرده و بهره وری انرژی را مدیریت کند.

استفاده از داده ها

راه های بسیار زیادی برای استفاده از کلان داده ها در صنعت وجود دارد. تولید کنندگان، داده های بسیار زیادی در زمینه های مختلف، مانند عملیات ها و فرآیند ها و…، جمع آوری می کنند که با تجزیه و تحلیل پیشرفته ی این داده ها می توانند به اطلاعات بسیار حیاتی برسند. برای مثال با آنالیز کلان داده ها می توان به اطلاعات مهمی در زمینه مدیریت زنجیره تامین، مدیریت ریسک، پیشبینی ها و حجم فروش، کیفیت محصول و … دست یافت. این موارد تنها بخشی از کاربرد های هوش مصنوعی و کلان داده در صنعت می باشد که می تواند بینش عمیقی به فعالان این حوزه ببخشد که با هیچ کدام از روش های سنتی قبلی قابل دستیابی نبود.

خدمات مشتری

خدمات مشتری و پشتیبانی از آن ها یکی از مهم ترین بخش های بسیار مهم هر صنعت و کسب و کاری می باشد و به خصوص در برخی صنایع که با مشتریان به صورت مستقیم ارتباط دارند، اهمیت بیشتری میابد. در این صنایع، همان طور که گفته شد اهمیت خدمات به مشتری چندین برابر می شود و بهره گیری از راهکارهای نوین برای بهبود این خدمات باید در نظر گرفته شود. یکی از این راهکارهای نوین هوش مصنوعی می باشد که می تواند در این بخش تحول به خصوصی ایجاد کند. تا به حال چندین مقاله در زمینه کاربرد هوش مصنوعی در بخش خدمات مشتری نوشته ایم که برای مطالعه بیشتر می توانید به آن ها مراجعه کنید.

هوش مصنوعی در صنعت چه کاربردی دارد؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.